College Standing Committees

On this page:

Steering Committee

Membership: Members are elected.

Member Department Term
Eric Rowley (chair) PHY

16-18

Paula Bubulya BIO

18-20

Dawn Wooley NCBP 16-18
Qun Li M&S 18-20
Chris Wyatt (ex officio)    

Undergraduate Curriculum Committee

Membership: Members are appointed.

Member Department Term
Ann Farrell (chair) M&S 17-19
Rebecca Teed EES 18-20
Jerry Clark PHY 18-20
Martin Gooden PSY 16-18
Rachel Aga CHM 17-19
Chad Campbell BMB 16-18
Pat Sonner NCBP 16-18
Barb Hull BIO 16-18
Chris Wyatt (ex officio)    
Jacqui Neal (ex officio)    

Undergraduate Petitions Committee

Membership:  Members are appointed.

Member Department Term
Anthony Evans M&S 18-20
Basil Naah CHM 17-19
Michael Leffak BMB 16-18
Bridgett Severt NCBP 16-18
Jeff Peters BIO 17-19
Eric Rowley PHY 18-20
Doyle Watts EES 18-20
Trish Schiml PSY 16-18
Jacqui Neal (ex officio)    

Graduate Studies Committee

Membership: Members are appointed.

Member Department Term
Kathy Engisch NCBP 18-20
John Paietta BMB 16-18
Eric Fossum CHM 18-20
Brent Foy PHY 18-20
Quingbo Huang M&S 18-20
Scott Baird (chair) BIO 16-18
Scott Watamaniuk PSY 16-18
Silvia Newell EES 18-20
Chris Wyatt (ex officio)    

Promotion and Tenure Committee

Membership: Members are elected.

Member Department Term Rank Consecutive Year
Barb Hull BIO 17-18 P 1
Don Cipollini BIO 17-18 P 1
Michael Leffak BMB 17-18 P 2
Steve Higgins CHM 17-18 P 1
Bob Ritzi EES 17-18 P 2
Thad Tarpey M&S 17-18 P 1
Xiangqian Zhou M&S 17-18 As 1
Gary Nieder NCBP 17-18 P 1
Allen Hunt (chair) PHY 17-18 P 2
Kevin Bennett PSY 17-18 P 1
Pamela Tsang PSY 17-18 P

1


Senior Lecturer Promotion

 

Member Department   Title
Doug Leaman (ex officio) DEAN    
Tom Bubulya BIO NTE Sr. Lecturer
Michael Leffak PSY TET Prof
Barb Hull BIO TET Prof
Karen Brackenridge M&S NTE Sr. Lecturer
Ray Otto M&S NTE Sr. Lecturer

Academic Mediation Committee

Membership: Members are appointed.

Member Department Term
Tom Skinner PHY 18-20
Abinash Agrawal EES 18-20
Meredith Rogers BIO 16-18
Steve Higgins CHM 18-20
Nick Ritucci NCBP 16-18
Shuxia Sun M&S 18-20
Gale Kleven PSY 16-18
Julian Cambronero BMB 16-18
Jacqui Neal (ex officio)    
Student (ex officio)    

Academic Computing and Technology Committee

Membership: Members are appointed.

Member Department
Rachel Aga CHM
Volker Bahn BIO
Brent Foy PHY
Robert Gilkey PSY
Ernest Hauser EES
Mark Mamrack  
Gary Nieder NCBP
Jim Vance